Spomeniki in spominska obeležja v občini Kamnik
SPOMENIK PADLIM PRVOBORCEM V NOB NA KAMNIŠKIH ŽALAH
Spomenik prvih kamniških žrtev Narodno osvobodilne borbe, kjer sta pokopani prvi žrtvi na kamniškem, Dominik Mlakar in Anton Miklavčič, ki sta bila ubita iz zasede pri perovski brvi čez Kamniško Bistrico v noči od 27. na 28. julij 1941. Ob tem se moramo spomniti tudi na Toma Brejca-Pavleta, člana pokrajinskega komiteja KPS za Gorenjsko in organizatorja vstaje na kamniškem 27.7.1941.
Kamniško območje je bilo vsa leta od 1941 do 1945 med pomembnejšimi žarišči narodnoosvobodilnega boja na Slovenskem. S kamniškega območja je odšlo v partizane veliko občanov. V času okupatorske vojne je naša občina utrpela številne žrtve: 1.827 padlih borcev, aktivistov, ustreljene in obešene talce, številne zapornike v domačih zaporih in v taboriščih smrti v Nemčiji. Na vse to nas spominjajo 104 spominska obeležja in grobišča iz Narodno osvobodilnega boja.
Kostavska planina in z njo Gradišče sta vse od začetkov NOB nudila zavetje partizanom. Medtem, ko so se partizani zadrževali v varnem zavetju kostavskih gozdov, so nemške enote 8. julija 1942 ob tretji uri zjutraj vas obkolile. Ženske in otroke so pozvali naj se pripravijo na selitev, moške so pripeljali pred Koritnikovo hišo, ki je stala na tem mestu. Prav na tem mestu je 8. julija 1942 potekala sodba, v kateri so nemški vojaki na smrt obsodili 8 moških iz vasi Gradišče, najmlajši izmed njih je imel komaj 16 let. Kazen, ki jih je doletela, je ena najbolj krutih kar si jih lahko človek zamisli. Pognali so jih v Vačilarjev skedenj, jih postrelili v noge nato pa skedenj, skupaj z njimi, zažgali. Isti dan so pri Homarju ustrelili še štiri moške. Medtem, ko se je kolona izgnancev pomikala proti Šmartnem, so Nemci vas požgali. Druga svetovna vojna je v Gradišču vzela 23 življenj, v ostalih vaseh Krajevne skupnosti Šmartno pa še 60.
GRADIŠČE V TUHINJU
ČRNA
8. julija 1942 so Nemci usmrtili 51 talcev -prebivalvec okoliških zaselkov, na kar opozarja spomenik nasproti vhodnega rova v zapuščen rudnik. Skoraj vsak prebivalec doline je izgubil nekoga, brata, prijatelja, soseda, očeta, družinske člane ubitih pa so odpeljali v nemška taborišča.
Partizansko bolnico dr. Tineta Zajca so začeli graditi konec marca 1941 in je bila zgrajena konec aprila. Prvi ranjenci so bili sprejeti že v začetku maja. Bolnica je vsebovala štiri zemljanke, eno večjo za ranjence, eno za kuhinjo s skladiščem, eno za bolničarke in ena za dr. Tineta Zajca.
11. junija 1944 se je v bolnici nahajalo 6 ranjencev, dve bolničarki, dr. Tine Zajc, stražar, ki je stražil nedaleč stran, in ekonom, ki je pa odšel iz bolnice že kakšno uro pred tragedijo.
Okoli 6. ure zjutraj so bolnico obkolili nemški policisti iz Kamnika s pomočjo bele garde iz Cerkelj. Začelo se je z močnim obstreljevanjem, ki je po pripovedovanju ekonoma trajalo kar kakšno uro, kar je slišal od doma na Komendski Dobravi, nato so vdrli v zemljanke, izvlekli ranjence in osebje in se nad njimi nečloveško izživljali. Vse to je moral priklenjen na bližnji hrast gledati tudi dr. Tine Zajc. Močno je protestiral proti mučenju ranjencev, zato mu je neki policist razbil obraz s puškinim kopitom. Ko so končali torturo, so ranjence postrelili, jih zmetali v bunker in ga zažgali, nazadnje tudi dr. Tineta Zajca.
Vse to so pripovedovali komendski kmetje, ki so jih nemški policisti prisilili, da so z vozovi z bolnice odpeljali veliko hrane in medicinske opreme.
PARTIZANSKA BOLNICA DR. TINETA ZAJCA PRI KOMENDSKI DOBRAVI
RUDNIK pri RADOMLJAH
Spomenik posvečen 28 padlim borkam in borcem, ki so v neenakopravnem boju, verjetno tudi zaradi izdaje, padli.
V Rudniku so se v začetku leta 1945 v nekdanji tiskarni imenovani GRAFIKA 7A zbrali člani in članice tedanjega vodstva za kamniško in domžalsko območje z namenom, da naredijo plan aktivnosti, ki naj bi jih izvajali do konca vojne.
SLOPE
Avgusta 1943 so iz teh vasi okupatorji v koncentracijska taborišča odpeljali več kot 30 vaščanov, največ v Dachau, od koder se številni niso več vrnili.
STAHOVICA
Spominska plošča padlim borcem v Stahovici.
STRANJE
Spomenik padlim borcem v Stranjah
Spominska plošča 145 padlim partizanom med NOB od Godiča do Kamniške Bistrice.
KONTAKT
Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik
Glavni trg 24, 1241 Kamnik
tel: 01 831 82 06
ZADNJI PRISPEVKI
PIŠITE NAM!
© 2021 - ZB NOB Kamnik - Vse pravice zadržane